Sieviešu valstsvienība: uzvara pār Izraēlu komandas rakstura un perspektīvu stiprināšanai

11.02.2024

Svētdien, 11. februārī, Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība 2025. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra otrajā spēle izcīnīja pirmo uzvaru, pagarinājumā pārspējot Izraēlas komandu – 86:83 (16:19, 35:44, 58:58, 75:75). Kvalifikācijas turnīrs turpināsies novembrī.

Latvijas komanda sāka rezultatīvi (8:2) un ar precīziem tālmetieniem nelielu pārvaru noturēja līdz 8. minūtei. Tomēr pretinieču uzbrukums bija daudzveidīgāks un stabilāks. Pirmajā ceturtdaļā Izraēlas komanda acīgi atrada pieejas latviešu grozam, kamēr mūsu komanda pretinieču soda laukumā jutās kā viesos (2p.2/7 – 7/8). Pēc 16:13 rezultāts izauga līdz 16:23 (11. minūtē). Savukārt otrajā ceturtdaļā ierunājās Izraēlas komandas bīstamie tālmetieni, kas palika bez īstas atbildes (1/6 – 4/7). 15. minūtē 25:36, 18. minūtē – 29:41, pārtraukumā – 35:44.

Otrā puslaika sākumā spēles saturs un sižets sagriezās pretējā virzienā. Latvijas komandas aizsardzība pretinieces vairāk nekā piecas minūtes atstāja “sausā” (46:44) un, kaut arī tālu atrauties neizdevās, izraēlietes vadībā izvirzījās vēl tikai dažas reizes (49:52, 55:58).

Latvijas komandas līderēm Anetei Šteinbergai un Kitijai Laksai uzbrukumā pēc kārtas piebalsoja Vanesa Jasa, Luīze Sila, Aleksa Gulbe un Kate Vilka, aizsardzībā par katru centimetru cīnījās visas komanda un pretiniecēm cerību vienubrīd uzturēja tikai naturalizētā uzbrucēja Dženija Simsa (25 punkti un 9 atlēkušās bumbas).

Ceturtajā ceturtdaļā vadībā lielākoties bija latvietes, tomēr tālāk par 65:60 (33.) un 71:65 (37.) atrauties neizdevās Izraēlas komandas sīkstums un Latvijas uzbrukuma iestigšana spēli ievirzīja pagarinājumā. Tajā bija 75:77, 77:80, 80:81, 82:83, bet punktu spēlei ar pagarinājuma pēdējā minūtē pielika latvietes: Vilka un Jasa aukstasinīgi trāpīja sodus, bet Lakas – pustālo.

Latvijas komandai Anete Šteinberga guva 22 punktus, izcīnīja 16 bumbas, izdarīja 5 rezultatīvas piespēles, pārķēra 5 bumbas un izprovocēja 11 piezīmes, Kitija Laksa 20 (3p. 5/8), Vanesa Jasa 10, Aleksa Gulbe 9, Luīze Sila 9, Kate Vilka 8, Ilze Jākobsone 3, Ketija Vihmane 3, Evelīna Otto 2, Paula Strautmane, Enija Vīksne.

Latvijas komandai neliels pārsvars cīņā pie groziem (42-37), efektīvāki tālmetieni (9/22 – 10/31) un vairāk punktu ar soda metieniem (23/29 – 15/21).

Latvijas valstsvienības galvenais treneris Mārtiņš Gulbis: “Paldies līdzjutējiem par atbalstu visas spēles garumā. Pirmajā puslaikā uzbrukumā pārāk daudz domājām. Kad neizdevās pirmie mēģinājumi iespēlēt bumbu soda laukumā, sākām izvēlēties vieglākos risinājumus. Ar plašu spēlētāju rotāciju centāmies uzturēt augstu spēles tempu, bet tas īsti neizdevās.

Pārtraukumā zināju, ka sliktāk noteikti nespēlēsim, bet otrā puslaika pirmās septiņas minūtes bija labākās, kādas mūsu komandai pagaidām bijušas. Samazinājām maiņu skaitu, spēlējām ar astoņām basketbolistēm, bet es ticēju un ticu visām valstsvienības spēlētājām, tāpēc nākamajā mačā, iespējams, tas jau būs cits astoņnieks. Tādās spēlēs un uzvarās veidojas komandas raksturs.”

Latvijas valstsvienības kapteini Anete Šteinberga: “Spēle ritēja pa kalniem un lejām, bet svarīgākais ir rezultāts. Nevienu bumbu neatdevām bez cīņas. Pārtraukumā? Izrunājām aizsardzības lietas. Visas iesaistījās. Kopumā šis bija kvalitatīvs sabraukums un treniņprocess. Nebija negatīvu emociju.”

Nākamie kvalifikācijas turnīra spēļu posmi paredzēti 2024. gada novembrī un 2025. gada februārī. Ceļazīmi uz finālturnīru iegūs astoņu grupu uzvarētājas, kā arī četras no astoņām 2. vietu ieguvējām.

Latvijas sieviešu valstsvienība spēlē ar Izraēlu

Nr., Vārds un uzvārds, Dzimšanas gads, Augums, Pozīcija, Klubs, Spēles un punkti valstsvienībā

2025. gada Eiropas sieviešu čempionāta kvalifikācijas turnīrs

Piedalās 36 valstu komandas, tai skaitā visas četras rīkotājvalstis – Čehija, Grieķija, Itālija un Vācija, kam garantēta vieta finālturnīrā. Tās veido vienu grupu un savā starpā izspēlēs pārbaudes turnīru. Ceļazīmi uz finālturnīru saņems 8 kvalifikācijas grupu uzvarētājas un četras labākās otro vietu ieguvējas.

2025. gada 9. februārī Latvija – Īrija, Izraēla – Francija

A grupa. 9. novembrī: Horvātija – Spānija 65:70, Nīderlande –  Austrija 64:45. 12. novembrī: Spānija – Austrija 75:34, Horvātija – Nīderlande 81:57. Pēc 2 kārtām: Spānija 2-0, Horvātija 1-1, Nīderlande 1-1, Austrija 0-2.

B grupa. 9. novembrī: Ungārija – Slovēnija 70:51,  Bulgārija – Somija 65:75. 12. novembrī: Slovēnija – Bulgārija 78:63, Somija – Ungārija 56:67. Pēc 2 kārtām: Ungārija 2-0, Slovēnija 1-1, Somija 1-1, Bulgārija 0-2.

C grupa: 8. novembrī: Beļģija – Polija 62:65. 9. novembrī: Lietuva – Azerbaidžāna 99:62. 12. novembrī: Azerbaidžāna – Beļģija 28:136, Polija – Lietuva 73:75 (pag.). Pēc 2 kārtām: Lietuva 2-0, Beļģija 1-1, Polija 1-1, Azerbaidžāna 0-2.

D grupa. 9. novembrī: Lielbritānija – Zviedrija 62:64, Dānija – Igaunija 81:53. 12. novembrī: Zviedrija – Dānija 76:69, Igaunija – Lielbritānija 45:83. Pēc 2 kārtām: Zviedrija 2-0, Lielbritānija 1-1, Dānija 1-1, Igaunija 0-2.

F grupa. 9. novembrī: Turcija – Slovākija 75:40, Rumānija – Islande 82:70. 12. novembrī: Rumānija – Slovākija 77:93, Islande – Turcija 65:72. Pēc 2 kārtām: Turcija 2-0, Slovākija 1-1, Rumānija 1-1, Islande 0-2.

G grupa. 9. novembrī: Serbija – Ukraina 82:40, Portugāle – Ziemeļmaķedonija 65:52. 12. novembrī:  Ukraina – Portugāle 63:78, Ziemeļmaķedonija – Serbija 60:103. Pēc 2 kārtām: Serbija 2-0, Portugāle 2-0, Ukraina 0-2, Ziemeļmaķedonija 0-2.

H grupa. 9. novembrī: Bosnija – Melnkalne 70:91, Šveice –  Luksemburga 48:56. 12. novembrī: Melnkalne – Šveice 85:61, Luksemburga – Bosnija 77:64. Pēc 2 kārtām: Melnkalne 2-0, Luksemburga 2-0, Šveice 0-2, Bosnija 0-2.

I grupa (rīkotājvalstis). 9. novembrī: Itālija – Grieķija 76:67, Čehija – Vācija 41:85. 12. novembrī: Grieķija – Čehija 75:66, Vācija – Itālija 53:70. Pēc 2 kārtām: Itālija 2-0, Vācija 1-1, Grieķija 1-1, Čehija 0-2.