Sieviešu valstsvienība: uzvara pār Izraēlu nodrošina desmito Eiropas čempionāta finālturnīru

27.11.2022

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība svētdien, 27. novembrī, Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēlē Rīgā, Rimi Olimpiskajā sporta centrā pārspēja Izraēlas komandu – 79:73 (19:21, 34:37, 58:61),  nodrošinot pirmo vietu J grupā un ceļazīmi uz finālturnīru. Tas notiks no 15. līdz 25. jūnijam. Pirmajā posmā divu grupu turnīri un astotdaļfināla spēles notiks Izraēlā un Slovēnijā, bet izslēgšanas turnīrs paredzēts Slovēnijā. Piecas labākās komandas iegūs tiesības piedalīties olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā.

Ar Kitijas Laksa un Anetes Šteinbergas precizitāti uzbrukumā ātri panāktais pārsvars (14:4 – 5. minūtē) strauji izkusa, kad pretinieces atrada pieejas mūsu soda laukumam un, savukārt, cieši noslēdza savējo. Pirmajā puslaikā abu komandu veikumu uzbrukumos no tuvās un pustālās distances raksturoja skaitļi 3/15 – 12/22. No tālienes latvietēm veicās labāk (6/12 – 2/6), tomēr ne pietiekami, lai varētu runāt par stabilitāti uzbrukumā. Tāpēc rezultāts mainījās viļņveidīgi – 16:21 (10. minūtē), 31:23 (16.), 33:37 (20.).

Trešajā ceturtdaļā spēles raksturs nemainījās, un vismaz deviņas minūtes pretinieces savus trumpjus izmantoja labāk. 26. minūtē – 45::54, 29. minūtē – 50:59. Par laimi, komandas aizsardzību īstajā brīdī papildināja Ilzes Jākobsones un Aijas Jurjānes tālmetieni, uzlabojot garastāvokli pirms pēdējā pārtraukuma (58:61).

Pēdējās desmit minūtēs Latvijas komandas aizsardzība kļuva aizvien nepiekāpīgāka, bet uzbrukumā tika atrastas iespējas gūt punktus no tuvās distances. 34. minūtē izdevās atgūt vadību, tiesa, Izraēlas komanda nesalūza arī tad, 140 sekundes pirms beigām mājinieces panāca 74:65. 38 sekundes pirms beigām – 74:73, bet pēdējo uzbrukumu pēc elegantas bumbas izspēles ar aukstasinīgu 2+1 pabeidza Karlīne Pilābere – 79:73.

Visā spēlē 2p. 15/39 – 20/41, 3p. 9/20 – 5/18, soda metieni 22/26 – 18/21, atlēkušās bumbas 39-31, kļūdas 16-14.

Kitija Laksa guva 23 punktus, Anete Šteinberga guva 22 punktus, izcīnīja 10 bumbas un izdarīja 7 rezultatīvas piespēles,

Latvijas valstsvienības galvenais treneris Gundars Vētra:

“Paldies meitenēm par padarīto darbu un atsaucību. Viņas pierādīja, ka vēlas spēlēt Eiropas čempionāta finālturnīrā un prieks, ka šīs tiesības izcīnījām jau vienu spēli pirms turnīra beigām.

Spēle ritēja, kā pa kalniem. Pazīstu treneri Drukeru, zinu viņa darba principus, un gaidījām, ka izraēlietes izmantos jauktu aizsardzību. Treniņos tai gatavojāmies, tomēr reizēm pietrūka pacietības atrast labus metienus, reizēm neizdevās tos realizēt.

Izšķirošo lūzumu izdevās panākt kad uztaustījām sastāvu, kādā aizsardzībā kļuvām ātrāki, fiziski stiprāki, nepiekāpīgāki. Piespiedām pretinieces izdarīt daudz smagus metienu un tas palīdzēja atraisīties arī uzbrukumā.”

Kitija Laksa:

“Protams, gribējās uzvarēt vienkāršāk, bet tas mums īsti neizdodas. Prieks par panākumu, tagad un tad jau domāt par finālturnīru.”

Izraēlas komandas galvenais treneris Šarons Drukers:

“Apsveicu Latvijas komandu, bet arī mūsu spēlētājas ir pelnījušas daudz komplimentu par snieguu šajā spēļu ciklā. Lielāko spēles daļu aizvadījām ļoti labi, kontrolējām cīņas gaitu, mūsu aizsardzība strādāja. Parādījām, ka zem Izraēlas izlases formas tērpiem pukst cīnītāju sirdis. Ar katru spēli progresējam – tas ir galvenais. Uz tikšanos vasarā finālturnīrā!”

Kvalifikācijas turnīrs beigsies februārī, kad J grupā spēlēs Izraēla – Zviedrija (9. februārī) un Zviedrija – Latvija (12. februārī).

Latvijas sieviešu valstsvienība Eiropas čempionāta finālturnīrā spēlēs desmito reizi. Līdz šim labākie panākumi: 4. vieta 2007. gadā, kā arī 6. vieta 2005. un 2017. gadā.

2023. gada 12. februārī: Zviedrija – Latvija

A grupa. 24. novembrī: Vācija – Bosnija 97:58, Beļģija – Ziemeļmaķedonija 112:41. 27. novembrī: Beļģija – Bosnija 100:60, Ziemeļmaķedonija – Vācija 47:71. Pēc 4 kārtām: Beļģija 3-1, Vācija 3-1, Bosnija un Hercegovina 2-2, Ziemeļmaķedonija 0-4.

B grupa. 24. novembrī: Lietuva – Ukraina 81:62, Francija – Somija 103:77. 27. novembrī: Somija – Lietuva 56:65, Francija – Ukraina 109:88. Pēc 4 kārtām: Francija 3-1, Lietuva 3-1, Ukraina 2-2, Somija 0-4.

C grupa. 24. novembrī: Rumānija – Ungārija 40:99, Spānija – Islande 120:54. 27. novembrī: Islande – Rumānija 68:58, Spānija – Ungārija 77:66. Pēc 4 kārtām: Spānija* 4-0, Ungārija 2-2, Rumānija 1-3, Islande 1-3.

D grupa. 24. novembrī: Polija – Slovēnija 71:78, Turcija – Albānija 140:44. 27. novembrī: Albānija – Polija 50:136, Turcija – Slovēnija 80:74. Pēc 4 kārtām: Turcija 4-0, Slovēnija 2-2, Polija 2-2, Albānija 0-4.

E grupa. 24. novembrī: Serbija – Bulgārija 79:51. 27. novembrī: Horvātija – Bulgārija 89:74. Pēc 4 kārtām: Serbija 2-0, Horvātija 2-1, Bulgārija 0-3.

F grupa. 24. novembrī: Dānija – Melnkalne 60:67. 27. novembrī: Austrija – Dānija 66:63. Pēc 4 kārtām: Melnkalne 2-0, Dānija 1-2, Austrija 1-2 (Krievija izslēgta)

G grupa. 24. novembrī: Grieķija – Igaunija 86:61, Portugāle – Lielbritānija 69:76. 27. novembrī: Igaunija – Portugāle 52:76, Grieķija – Lielbritānija 72:65. Pēc 4 kārtām: Grieķija 4-0, Portugāle 2-2, Lielbritānija 1-3, Igaunija 1-3.

H grupa. 24. novembrī: Luksemburga – Slovākija 57:77, Itālija – Šveice 78:29. 27. novembrī: Šveice – Luksemburga 43:81, Itālija – Slovākija 81:60. Pēc 4 kārtām: Itālija* 4-0, Slovākija 2-2, Šveice 1-3, Luksemburga 1-3.

I grupa. 24. novembrī: Nīderlande – Čehija 66:71. 27. novembrī: Īrija – Nīderlande 56:59. Pēc 4 kārtām: Čehija 2-0, Nīderlande 2-1, Īrija 0-3 (Baltkrievija izslēgta).

Ceļazīmi uz 2023. gada jūnijā Slovēnijā un Izraēlā paredzēto finālturnīru saņems 10 kvalifikācijas grupu uzvarētājas, kā arī četras labākās starp 2. vietu ieguvējām astoņās grupās (no F un I grupām kvalificēsies tikai 1. vietas ieguvējas). Finālturnīrā spēlēs arī abu rīkotājvalstu komandas – Slovēnija un Izraēla.

* Ceļazīmes jau nodrošinājušas: Latvija, Spānija un Itālija