Sieviešu valstsvienība: pieredzes uzvara Izraēlā (trenera komentārs)

10.09.2022

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība ceturtdien, 11. novembrī, 2023. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmajā spēlē pārspēja Izraēlas komandu – 62:56 (6:20, 30:32, 50:44). Otro spēli latvietes aizvadīs svētdien, 14. novembrī, Rīgā ar Zviedrijas komandu (sākums plkst.17, tiešraide LTV7).

Spēles sākumā Izraēlas komandas enerģiskā aizsardzība piespieda latvietes aizrauties ar tālmetieniem, no kuriem pirmie 11(!) nebija sekmīgi. Tas deva iespēju mājiniecēm pārņemt vadību – 2:5, 4:17, 6:22 (11. minūtē). Otrajā ceturtdaļā Anetes Šteinbergas aktivitātes pretinieču soda laukumā “uzlaiza” pretinieču aizsardzību, savukārt Latvijas piecnieks savā laukuma pusē vairākkārt pilnībā paralizēja pretinieču uzbrukumu. 17. minūtē pirmo reizi izdevās pārņemt vadību (27:26).

Otrā puslaika pirmajās septiņās minūtēs Latvijas komandas pamatspēkiem izdevās izrāviens, kas solīja mierīgu spēles turpinājumu (48:36). Tomēr tas palika lielākais pārsvars spēles laikā. Izraēlas komanda atjaunoja intrigu trešās ceturtdaļas beigās (48:44), un nesalūza arī pēdējā ceturtdaļā, kad Latvijas komanda pēc 56:44 (34. minūtē) vēl piedzīvoja nervozu galotni (56:51 pusotru minūti pirms beigām). Mājinieču cerībām punktu pielika divi Kitijas Laksas tālmetieni – 62:56

Latvijas komandai pārsvars divpunktu metienu precizitātē (14/33 – 11/34) un soda metienos (13/15 – 10/14), kā arī krietni mazāk kļūdu (12-18).

Anete Šteinberga guva 24 punktus, izcīnīja 11 bumbas un izprovocēja 9 pretinieču piezīmes, Elīnai Babkinai 18 (5 piespēles), Kitija Laksai 16 (6 atl.).

Izraēlas vienībai Jardena Garzona guva 16 punktus, Edena Rotberga 11.

Latvijas sieviešu valstsvienības galvenais treneris Gundars Vētra:

“Ne pārāk skaista, toties ļoti vērtīga uzvara, par ko paldies visām meitenēm, kuras devās laukumā.

Pretinieču zonas aizsardzība nebija nekāds pārsteigums. Sadarbības bija zināmas gan pret to, gan cilvēks-cilvēku aizsardzību. Taču sSen nespēlējušas kopā, pēc viena īsti nopietna treniņa, svešā zālē pret komandu, kas bija gatavojusies nedēļu ilgāk – sakrītot visiem šiem apstākļiem spēles sākumā nevarējām atrast balansu starp spiedienu uz pretinieču groza apakšu un tālmetieniem. Nekrita, tāpēc pirmajā ceturtdaļā skats nebija nekāds labais.

Kad nomierinājāmies un sākām pieņemt pareizākus lēmumus, turklāt sapratām, kā pareizi spēlēt aizsardzībā, pārņēmām kontroli pār spēles gaitu. Uzbrukums nebija perfekts, bet tas jau bija basketbols.

Pēdējā ceturtdaļā, kad jau šķita, ka viss nokārtots, dažās epizodēs tika pieņemti ne paši labākie lēmumi. Basketbolā tā notiek regulāri. Tomēr izšķirošajos brīžos gan tikām pie loģiskiem metieniem, gan labi atsitāmies aizsardzībā.

Lēmumus par sastāva rotāciju iespaidoja spēles augstā likme. Uzvara bija nepieciešama par katru cenu, tāpēc spēlēja tās, kuras šodien labāk bija iejutušās spēlē. Nākamajā spēlē rotācija būs citāda, jo būs citas pretinieces ar pavisam citu stilu. Priekšā grūts ceļojums, kas sāksies jau divos naktī, tāpēc primārais uzdevums – atpūsties. Un domāsim par spēli ar Zviedriju.”

Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra J grupā spēlē arī Zviedrijas izlase. Ceļazīmi uz 2023. gada jūnijā Slovēnijā un Izraēlā paredzēto finālturnīru saņems 10 kvalifikācijas grupu uzvarētājas, kā arī četras labākās starp 2. vietu ieguvējām. Izraēlas komanda, neatkarīgi no vietas kvalifikācijas turnīra noslēgumā, finālturnīrā spēlēs kā rīkotājvalsts pārstāve, tātad teorētiski finālturnīrā varētu startēt visas trīs J grupas komandas.

Katrā grupā tiks izspēlēti divu apļu turnīri. Otrā apļa spēles komandas aizvadīs 2022. gada novembrī un 2023. gada februārī.

Edijs Eglītis LBS sieviešu izlašu koordinators

Sieviešu valstsvienību atbalsta: Olybet Sports Bar, Latvijas Gāze, Gaso, Roche, Mangaļi, Molten

2023. gada 12. februārī: Izraēla – Zviedrija

A grupa. 11. novembrī: Vācija – Ziemeļmaķedonija 73:41, Bosnija – Beļģija 87:81. 14. novembrī: Beļģija – Vācija, Ziemeļmaķedonija – Bosnija.

B grupa. 11. novembrī: Lietuva – Somija 69:59, Ukraina – Francija 90:71. 14. novembrī: Francija – Lietuva, Somija – Ukraina.

C grupa. 11. novembrī: Ungārija – Spānija 62:66, Rumānija – Islande 65:59. 14. novembrī: Spānija – Rumānija, Islande – Ungārija.

D grupa. 11. novembrī: Slovēnija – Turcija 62:78, Polija – Albānija 125:19. 14. novembrī: Turcija – Polija, Albānija – Slovēnija.

E grupa. 11. novembrī: Bulgārija – Horvātija 73:84. 14. novembrī: Horvātija – Serbija.

F grupa. 11. novembrī: Dānija – Austrija 82:48, Melnkalne – Krievija 64:85. 14. novembrī: Austrija – Melnkalne, Krievija – Dānija

G grupa. 11. novembrī: Portugāle – Igaunija 62:43, Lielbritānija – Grieķija 66:73. 14. novembrī: Igaunija – Lielbritānija, Grieķija – Portugāle.

H grupa. 11. novembrī: Slovākija – Itālija 66:69, Luksemburga – Šveice 54:58. 14. novembrī: Šveice – Slovākija, Itālija – Luksemburga.

I grupa, 11. novembrī: Nīderlande – Īrija 82:60, Čehija – Baltkrievija 60:66. 14. novembrī: Baltkrievija – Nīderlande, Īrija – Čehija.

Ceļazīmi uz 2023. gada jūnijā Slovēnijā un Izraēlā paredzēto finālturnīru saņems 10 kvalifikācijas grupu uzvarētājas, kā arī četras labākās starp 2. vietu ieguvējām