Sieviešu valstsvienība: rekordu spēlē plats solis ceļā uz EČ finālturnīru, turpinājums pēc gada

10.09.2022

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība 2023. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra otrajā spēlē svētdien, 14. novembrī, pārspēja Zviedrijas komandu – 89:70 (22:21, 47:39, 70:60), izcīnot otro uzvaru. Turnīrs turpināsies 2022. gada novembra beigās, kad Rīgā viesosies Izraēlas vienība. Ceļazīmi uz 2023. gada jūnijā Slovēnijā un Izraēlā paredzēto finālturnīru saņems grupas uzvarētājas, izredzes būs arī 2. vietas ieguvējām.

Spēlē pirmā iejutās Gundara Vētras vadībā Gdiņas komandā spēlējošā Zviedrijas izlases saspēles vadītāja Klāra Lundkvista, pirmajās sešās minūtēs sakrājot 10 punktus (visā spēlē 21 un 10 piespēles) un izvirzot viešņas vadībā (6:14). Latvijas komandai bija vajadzīgs laiks, lai atrastu savstarpējās saprašanās pavedienus un pa īstam iestrādātos aizsardzībā. Pretinieču soda laukumā efektīvi sāka darboties saikne Anete Šteinberga – Aija Jurjāne, “savus” metienus trāpīja Kitija Laksa un Ieva Pulvere. Jau 8. minūtē izdevās pārņemt vadību (15:14), un otrajā ceturtdaļā to pakāpeniski izaudzēt līdz 39:27 (17. minūtē).

Tā vēl nebija uzvara. Otrā puslaika sākumā ar lielu azartu un vienlaikus organizēti spēlējošā Zviedrijas komanda divreiz pietuvojās līdz viena metiena tiesai (47:44, 52:49). Par laimi, Latvijas komanda ik reizi atbildēja ar precīzu tālmetienu (Laksa un Pulvere), apslāpējot sāncenšu cerības un atjaunojot 6-8 punktu pārsvaru.

Pēdējo nopietno pretinieču ofensīvu izdevās apturēt ceturtās ceturtdaļas sākumā (70:64). Pieredzes un stabilitātes Latvijas komandas līderēm tomēr bija vairāk – gan aizsardzībā, gan uzbrukumā. Pēdējās minūtēs ar labākajiem spēkiem pārsvars tika palielināts līdz +19, nodrošinot labas izredzes pirms turnīra otrā apļa.

Visā spēlē Latvijas komanda labāk uzbruka no tālienes (9/21 – 7/25) un arī divpunktu distances (23/41 – 18/37), uzvarēja cīņā pie groziem (41-32).

Anete Šteinberga guva 34 punktus sasniedzot sieviešu valstsvienības rezultativitātes rekordu oficiālajās spēlēs (arī 13 atlēkušās bumbas). Iepriekšējā rekordiste Elīna Babkina (33 punkti 2019. gada EČ pret Ukrainu) atkārtoja citu rekordu – 12 rezultatīvas piespēles 2004. gadā bija izdarījusi Ilze Ose-Hlebovicka.

Aija Jurjāne guva 16 punktus, Ieva Pulvere 15, Kitija Laksa 14.

Latvijas sieviešu valstsvienības galvenais treneris Gundars Vētra:

“Izcīnītas divas svarīgas uzvaras, kuras nenāca viegli. Abām pretiniecēm bija neliela priekšrocība – iespēja ilgāk gatavoties spēlei, un abas reizes tas bija jūtams pirmajās minūtēs. Tomēr abu spēļu laikā izdarījām pareizus secinājumus un izturējām šo sarežģīto posmu.

Rekordi? Kā treneri vienmēr cenšos izmantot spēlētāju labākās īpašības.

Paldies spēlētājām par atsaucību, pašatdevi, un enerģiju. Komandai ir daudzus gadus veidots raksturs. redzu iespējas vēl uzlabot sniegumu. Līdz nākamajām spēlēm pieredzējušās spēlētājas nekļūs sliktākas, no Amerikas atgriezīsies vairākas augstskolu absolventes, jaunās spēlētājas būs ieguvušas lielāku pieredzi un progresējušas. Ļoti svarīgs būs darbs vasaras nometnē.

Anete Šteinberga:

“Apsveicu treneri ar pirmajām uzvarām oficiālās spēlēs, prieks, ka tās izcīnījām. Īpaši par šodienas spēli, kurā daudzas spēlētājas deva ieguldījumu un panākumu izcīnījām ar visas komandas pūlēm. Pati biju gaidījusi lielāku spiedienu no pretinieču aizsardzības puses. Paldies partnerēm par labajām piespēlēm, kas palīdzēja tikt pie labiem metieniem.”

Zviedrijas izlases galvenais treneris Sets Sandbergs:

“Mums ir jauna komanda, kas šodien paveica labu darbu. Tikai rezultāts neapmierina – rezultāta starpība varēja būt mazāka. Pēdējā ceturtdaļā zaudējām cīņā par atlēkušajām bumbām un pieļāvām pārāk daudz kļūdu.”

Ceļazīmi uz 2023. gada jūnijā Slovēnijā un Izraēlā paredzēto finālturnīru saņems 10 kvalifikācijas grupu uzvarētājas, kā arī četras labākās starp 2. vietu ieguvējām. Izraēlas komanda, neatkarīgi no vietas kvalifikācijas turnīra noslēgumā, finālturnīrā spēlēs kā rīkotājvalsts pārstāve, tātad teorētiski finālturnīrā varētu startēt visas trīs J grupas komandas.

Katrā grupā tiks izspēlēti divu apļu turnīri. Otrā apļa spēles komandas aizvadīs 2022. gada novembrī un 2023. gada februārī.

Edijs Eglītis LBS sieviešu izlašu koordinators

Sieviešu valstsvienību atbalsta: Olybet Sports Bar, Latvijas Gāze, Gaso, Roche, Mangaļi, Molten

2023. gada 12. februārī: Izraēla – Zviedrija

A grupa. 11. novembrī: Vācija – Ziemeļmaķedonija 73:41, Bosnija – Beļģija 87:81. 14. novembrī: Beļģija – Vācija 84:55, Ziemeļmaķedonija – Bosnija 64:80. Pēc 2 kārtām: Bosnija un Hercegovina 2-0, Beļģija 1-1, Vācija 1-1, Ziemeļmaķedonija 0-2

B grupa. 11. novembrī: Lietuva – Somija 69:59, Ukraina – Francija 90:71. 14. novembrī: Francija – Lietuva 83:56, Somija – Ukraina 71:77. Pēc 2 kārtām: Ukraina 2-0, Francija 1-1, Lietuva 1-1, Somija 0-2

C grupa. 11. novembrī: Ungārija – Spānija 62:66, Rumānija – Islande 65:59. 14. novembrī: Spānija – Rumānija 107:52, Islande – Ungārija 58:115. Pēc 2 kārtām: Spānija 2-0, Ungārija 1-1, Rumānija 1-1, Islande 0-2

D grupa. 11. novembrī: Slovēnija – Turcija 62:78, Polija – Albānija 125:19. 14. novembrī: Turcija – Polija 52:41, Albānija – Slovēnija 28:127. Pēc 2 kārtām: Turcija 2-0, Polija 1-1, Slovēnija 1-1, Albānija 0-2

E grupa. 11. novembrī: Bulgārija – Horvātija 73:84. 14. novembrī: Horvātija – Serbija 66:84. Pēc 2 kārtām: Serbija 1-0, Horvātija 1-1, Bulgārija 0-1

F grupa. 11. novembrī: Dānija – Austrija 82:48, Melnkalne – Krievija 64:85. 14. novembrī: Austrija – Melnkalne 60:70, Krievija – Dānija 77:57. Pēc 2 kārtām: Krievija 2-0, Melnkalne 1-1, Dānija 1-1, Austrija 0-2.

9G grupa. 11. novembrī: Portugāle – Igaunija 62:43, Lielbritānija – Grieķija 66:73. 14. novembrī: Igaunija – Lielbritānija 72:69, Grieķija – Portugāle 64:57. Pēc 2 kārtām: Grieķija 2-0, Portugāle 1-1, Igaunija 1-1, Lielbritānija 0-2.

H grupa. 11. novembrī: Slovākija – Itālija 66:69, Luksemburga – Šveice 54:58. 14. novembrī: Šveice – Slovākija 50:65, Itālija – Luksemburga 82:48. Pēc 2 kārtām: Itālija 2-0, Slovākija 1-1, Šveice 1-1, Luksemburga 0-2

I grupa, 11. novembrī: Nīderlande – Īrija 82:60, Čehija – Baltkrievija 60:66. 14. novembrī: Baltkrievija – Nīderlande 83:72 (pag.), Īrija – Čehija 54:70. Pēc 2 kārtām: Baltkrievija 2-0, Nīderlande 1-1, Čehija 1-1, Īrija 0-2.

Ceļazīmi uz 2023. gada jūnijā Slovēnijā un Izraēlā paredzēto finālturnīru saņems 10 kvalifikācijas grupu uzvarētājas, kā arī četras labākās starp 2. vietu ieguvējām